Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M1:25

Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M1:25

Standartinė Corsaire » Sau 15th, '14, 13:12

Sveiki,

Pristatau dar vieną savo modeliuką, kurį įtrauksiu į šį konkursą. Tai M 1:25 lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A iš leidinio Answer Kartonowe Hobby Nr. 6 2013-12.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Man labai patinka tarpukario ir ankstyvojo IIPK lengvieji tankai, savaeigiai pabūklai ir kiti to laikmečio prototipai. Vienas įdomiausių ir gražiausių to laikmečio tankų, tai Panzer I (Pz.Kpfw I) ir jo variantai. Čia pateiksiu labai šviežią Answer Kartonowe Hobby numerį Pz.Kpfw I Ausf. A. Su šiuo modeliu popieriuje prasti reikalai. Egzistuoja tik silpnoki ir pasenę du numeriai: Ausf.A iš Super Model žurnalo ir Ausf.B (modernizacija) iš seno Model Card (dabar Modelik) žurnalo.

Man ypač įdomus savaeigio tankų naikintojo Panzerjager I variantas, pastatyto ant šio tanko Ausf. B versijos. Aš labai norėsiu jį susiprojektuoti su Rhino ir surinkti. Esu įsigyjes ir surinkęs jo plastikinį 1/72 Italeri modelį, renkuosi įvairią literatūrą, brėžinius ir nuotraukas apie jį. Viena iš priežasčių kodėl klijuoju šį modelį, nes noriu artimiau pajausti ir suprasti kaip suprojektuoti popierinę Panzer I važiuoklę.

Grįžtu prie šio tanko temos.

Tankas

Panzer I pradėjo gyvenimą kaip ūkinis traktorius "kleintraktor". Vokiečiai slėpė tanko gamybą dėl Versalio sutarties draudimų ginkluotis po IPK. Pradžioje buvo tik važiuoklė, tačiau po to atsirado superstruktūra bei bokštelis. Šis tankas buvo projektuotas apmokymams, tačiau jis ir jo variantai sudalyvavo kare. Šis tankas dar prieš prasidedant karui buvo nelabai tikęs kariauti ir ankstyvasias vokiečių pergales išplėšė ne nupiepę tankai, o neįprastos staigiosios "blitzkrieg" taktikos. Šis tankas viso labo buvo šarvuotas vos keliolikos milimetrų šarvais, kas geriausiu atvejų apsaugodavo nuo ~8mm pėstininkų šautuvų, tačiau nuo sunkiųjų kulkosvaidžių (12,5mm) ar 20mm patrankėlių tikrai negelbėdavo. Nors ir šie pastarieji ginklai tankų kare 1939m. jau buvo pasenę... Tuo tarpu pats tankas teturėjo tik du MG-13 7,68mm kulkosvaidžius. Nors ispanai savo pilietinio karo metu šiems gautiems panzeriams pritaikė ir kelias 20mm Breda patrankėles. Nepaisant silpnumo, šis tankas buvo reikšmingas vokiečių startas tankų kare, kurie greičiau nei bet kas kitas, per keleris metus evoliucionavo tanką nuo "pirmuonės amebos iki mastančio žmogaus". Vokiečiai prigamintas šio tanko važiuokles pritaikė įvairioms paskirtims: karininko radijo tankas, tankų naikintojas su 4,7mm patranka, pirmasis priešlėktuvinis flakpanzeris, "municionšleperis" :D, savaeigis artilerijos pabūklas su s.IG 33 15cm patranką (!), kuris atrodė išties juokingai ir lengvai apvirsdavo :).

Juokingasis savaeigis artilerijos pabūklas Bison I:
Paveikslėlis

Panzerjager I, kurį norėčiau suprojektuoti:
Paveikslėlis

Mano suklijuotas ir nudažytas plastikinis 1/72 Italeri Panzerjager I:

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Modelio žurnalas

Modelio žurnalas gana nestoras, vos keturi lapai B4 formato detalių. Modelis smulkus, 16cm ilgio. Panzerio dažymas - 1939 rugsėjo Lenkijos puolimo tamsiai pilka spalva su akstyvaisiais vokiškais baltais kryžiais. Modelio kokybė ir detalizacija nebloga, tačiau apžvelgus brėžinius, rasta neatitikimų. Čia pateikamas vėlesnis Ausf. A variantas, su papildomomis šarvų plokštėmis virš variklio oro paėmimo ir išmetimo grotelių. Autorius Mariusz Kita. Po prastos patirties su jo GPM "Wespe" vėl ant jo užsiroviau.. Bet kaip nors ištversiu, nes klijuosiu man labai įdomų objektą.

Planai ir technologijos modelio surinkimui

Pirmiausia, modelio lapai ir lazeriu pjauti trakai:

Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis

Literatūra kuria naudosiuosi. Panzer Tracts yra išvis vienas geriausių modeliuotojo - projektuotojo literatūros šaltinių IIPK vokiečių tankų tema. Pateikta labai išsami istorija, aprašymai, modifikacijos, brėžiniai, fotografijos, atskirų komponentų brėžiniai, schemos, kurių niekur kitur nerasi.

Paveikslėlis

Pagrindinis brėžinys, kuriuo vadovausiuosi:

Paveikslėlis

- Modelį surinkinėsiu įprastai, atlikdamas papildomą detalizaciją pagal brėžinius. Papildomai suprojektuotos detalės bus perkeliamos ant atsarginės spalvos žurnale (lenk. "zapas"), kad nereikėtų terliotis su spalvomis. Štai ir pasitarnaus šie spalvoti lopai leidinyje! :)

Planas papildomai detalizacijai:

Paveikslėlis

Pamažu projektuojamos papildomos detalės

Paveikslėlis

- Modelio lapai buvo padengti "Capon" laku.

- Modeliui pirkau Drafmodel Panzer II vikšrus. Nors jie ir ne nuo to tanko, tačiau išnagrinėjus brėžinius ir apmatavus vikšrus, paaiškėjo, kad jie tiks. Na nebent bus bėdų su žvaigždės dantukais, čia taisysim eigoje. Čia vėliau norėsiu pateikti savo technologiją, kaip yra dažomi ir weatherinami lazeriu pjauti juostiniai (ne atskirų segmentų) vikšrai. Esu padaręs technologijos fotofiksaciją surinkinėdamas "Wespe", tačiau technologija ta pati bus naudojama ir čia.

Paveikslėlis

Palyginimui Panzer I ir Panzer II vikšrai. Atrodo beveik vienodai. Manau kad 1:25 mastelyje tiks.

Panzer I
Paveikslėlis
Panzer II
Paveikslėlis

- Kniedes darysiu iš lazerių pjautų iš "Draf Model". Kniedes baltas klijuoju prie modelio ir po to su 000 dydžio teptuku dažysiu stengdamasis minimaliai apvesti aplink.

- Darysiu nestiprų sendinimą arba "weathering". Kadangi modelis labai tamsus, "wash'ą" darysiu atvirkštinį - šviesų su Vallejo "Desert wash", taip imituodamas Lenkijos žvyrkelių dulkes. Kadangi 1939 rugsėjį turėjo būti dar pakankamai sausa ir dulkina. Tanko apačią ir važiuoklė stipriau padulkinsiu su Tamiya Weathering Kit bei Vallejo pigmentais.

Weathering priemonės:

Paveikslėlis

Čia matyti kaip su tanko spalva "žaidžia" skirtingi washai ir pigmentai. Matyti, kad tos vos gelsvos dulkės čia tiko labiausiai. Tamsus washas - netinka.

Paveikslėlis

Tiek.
--
Corsaire
Modeliuotojas
 
Pranešimai: 14
Užsiregistravo: Rgs 2nd, '13, 13:04
Miestas: Kaunas

Re: Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M

Standartinė Corsaire » Sau 18th, '14, 00:18

Karkasas

Suprojektuotas neblogai, tankas bus "kietas", beveik tokio pat storio šarvais kaip ir tikrasis, tik iš kartono :D
Susinėre gražiai, tik vidų užpildžiau finnfoam ekstrudiniu polistirolu, kad dugnas butu lygus, neįdubtų ir todėl, kad butų kur įgręžti važiuoklės ir ratu ašis. Taip pat pats padariau šonines plokštumas, kad šios neįlinktų. Apšlifavau ir nudažiau briaunas.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Dar norėjau paklausti, gal turite informacijos apie Lenkiją atakavusių tankų žymėjimus, nes mano 5th panzerių divizijos 15 panzerių būrio tankas, autoriaus nuomone, turi tik du baltus kryžius ant bokštelio šonų, kai ant modelio žurnalo ir šiaip pagooglinus ''Panzer I 1939 Poland'', visi išmetami "panzeriai" su kryžiais dar ir priekyje ir gale. Trūksta informacijos, o ypač grafinės, apie divizijų sudėtį. Nebent būtų kokių konkrečiai knygų, bet šiai divizijai nieko neradau, matyt nebuvo populiari :) Kažkodėl jaučiu, kad reiks nekurt ir pasikliaut autoriumi.

Paveikslėlis

Beje, truputį įdomių faktų apie vokiečiu tankų lempas. Man kilo klausimas, kas tas "suplotas" vokiečio šalmas, kurį projektuoju su Rhino. Pasirodo vokiečiai turėjo rimtą atidirbtą sistemą nakties važinėjimui ir konvojavimui, kad jų šviesų nepamatytų priešas, ypač iš oro. Tas "šalmas", tai tokia lempa, kuri šviečia atgal į veidrodį ir kaip stalinė lempa atmuša šviesą tiesiai ant žemės prieš nosį. Taip nematyti šviesos šaltinio iš tolimesnių aplinkinių pozicijų ir ypač oro. Aišku, iš poros šimtų metrų pamatysi šviečiančią žemę, bet toliau - niekaip. Taip pat atkreipiau dėmesį, kad ir mano "Wespe" ir "Kettenkradas" turėjo tokias galines lempytes iš keturių, poromis suporuotu langeliu 2x2. Tai įdomus įtaisas, veikiantis žmogaus akies sugebėjimą suprasti atskirus objektus iš atstumo. Kai vykdavo nakties konvojavimas, pirmasis būdavo įsijungęs vokiečio šalmą, kad matytų kelią, o visi kiti iš paskos orientuodavosi tik tuo 2x2 notek žibintu. Idėja tokia, kad iš 10-20 m, užpakalinis vairuotojas mato priekinio visas keturias lempikes indvidualiai, iš 50-100 m, artimosios poros susilieja ir jis temato dvi švieseles, o iš didelio atstumo visos susilieja į viena. Taip jaučiamas atstumas. Tų notek lempų negalima įmatyt iš šonų ir didesnių atstumų. Aišku, vokiečių mašinos saugiam važinėjimui turėjo ir normalias kryptines, siauro spektro priekines lempas bei galinę raudoną ir oranžinę (!) stabdžio lempa. Tiek įdomios istorijos apie vokiečių naktinius pasivėžinimus :)

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Mindaugai, prašome laikytis Forumo taisyklių ir naudoti lietuvišką raidyną. O tai visas Tavo paskutinis pranešimas "raudonavo" ir buvo siūloma skirti įspėjimą. Kitą kartą taip ir bus.
Corsaire
Modeliuotojas
 
Pranešimai: 14
Užsiregistravo: Rgs 2nd, '13, 13:04
Miestas: Kaunas

Re: Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M

Standartinė Corsaire » Sau 28th, '14, 10:59

Atsiprašau dėl praeito posto raidyno. Rašiau iš planšetės nebūdamas namie, ten nebuvo lietuviškų raidžių, o vėliau pamiršau pataisyti. Ačiū už vargą redaguojant ir pakeičiant raideles. Paprastai visada stengiuosi rašyti su varnelėm ir taškeliais.

Apvelkamas karkasas

Sutapimas visai neblogas, truputi sunkiau susivedė įžambios plokštumos, kai kur teko užpildyti briaunas PVA klijais su padažymu ar net siaura "zapaso" juostele.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Kaip minėjau - darysiu minimalų weathering'ą. Tik nežinau ką daryti su vikšrų sparnais.. Jų paviršius turėtų būti reljefiškas tinkliukas. Plastike labai lengva - visuotinis wash, drybrush ir viskas baigta. Čia - tinkliukas atspausdintas ir nepavyks tos technologijos. Ir kas blogiausia kad atspausdinta be jokio gylio. Jei autorius weatheringo nedaro, tai bent gylius kažkokiais šešėliais ir blikais galėtų išreikšti :evil:. Gal kas turėtų kokių patarimu, kaip sukurti tokį paviršiaus reljefiškumą? Kažkokiais tinkliukais ar panašiai? Jei palikčiau kaip esama, tai negalėčiau nieko "dulkint" o bendram kontekste nebūtų labai tikroviška..
Corsaire
Modeliuotojas
 
Pranešimai: 14
Užsiregistravo: Rgs 2nd, '13, 13:04
Miestas: Kaunas

Re: Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M

Standartinė Corsaire » Sau 31st, '14, 10:12

Pavėluotai atradau tobulą kniedžiu gamybos metodiką. Super greita, tiksli ir švari.

Kniedes, kaip batoną, pjaustau iš styreno strypelių, kurių po 1,5Lt įsigyjau iš RC parduotuvės (Vilnius, Kaunas, Šiauliai ir e-variantas) http://www.propeleris.lt. Jie turi įvairių diametrų ir formų "Evergreen" styreno gaminių traukinių modeliuotojams. Kniedėms tinkami apvalaus skerspjūvio diametrai 0,3 - 0,5 - 0,8 - 1 - 1,2 ir taip gal iki 6mm. Ilgiai tokie, kad užteks šimtams kniedžių.

Dar darbus palengvina viso strypelio nudažymas spalva prieš pjaustant šį kaip dešrą. Tokiu būdu kiekvienos kniedės šonas būna iš karto nudažytas, nebereikia terliotis. Iškart klijuoji. Belieka tik viršunėlės plokštumas nudažyti. Juokai :)

Pvz. 0,64mm:
http://propeleris.lt/evergreen-baltas-a ... m-219.html

Žinau, kad vakaruose būna ne tik apvalaus profilio styreno strypelių - bet ir šešiakampių - tinkančių varžtams. Tačiau pas mus to neradau.

O ir šiaip jie pritaikomi ne tik kniedėms.

Paveikslėlis

Paveikslėlis
Corsaire
Modeliuotojas
 
Pranešimai: 14
Užsiregistravo: Rgs 2nd, '13, 13:04
Miestas: Kaunas

Re: Lengvasis tankas Pz.Kpfw I Ausf.A / Answer KH 2013-12/ M

Standartinė Corsaire » Sau 31st, '14, 10:12

Toliau tęsiu darbus. Nesu labai konkretus, mėgstu šokinėti nuo vieno darbo - prie kito, todėl nuotraukos ne visada atspindi galutinį darbo rezultatą.

Bokštelis.

Susileido neblogai. Reiks padaryti daug papildomų kniedžių. Taip pat ant bokštelio nėra kabliukų nukėlimui kranu (aptarnavimo, remonto), reiks pasidaryti iš "zapaso". Išpjausčiau žiūrėjimo langelių ertmes. Foną už jų nugaros - padažiau juodai. Kulkosvaidžiams išpjausčiau oro vėdinimo ertmes, kad tikroviškiau atrodytų susukus. Kulkosvaidžius po to nudažiau juodai ir nudrybrushinau sidabro spalva.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Autorius vėl suklydo su kulkosvaidžių ilgiais. Jis siūlo iškišti vienodai. Čia matyti, kad tikrame tanke jie buvo perstumti vienas kito atžvilgiu, kad būtų lengviau prieiti užtaisyti mažame bokštelyje. Teko pataisyti pagal brėžinius.

Paveikslėlis

Tolesnė kėbulo detalizacija.

Atsirado daug kniedžių. Šių šonai dar nedažyti. Bet apie tai jau šnekėjom anksčiau. Oro paėmimo, karšto oro išmetimo angos.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Variklio dangčiai. Kuro propkės. Kaip matote grotelės oro paėmimui iš viršaus - atspausdintos. Nedetalizavau, nes visas šis plotas apsidengs šarvaplokšte.
Paveikslėlis

"Ant brėžinių"
Paveikslėlis

Paveikslėlis

Papildomas kniedyjimas. Daug kniedžių paimta iš brėžinių, nes autorius nebuvo atspausdinęs net skrituliukų.

Paveikslėlis

Smulkmenų dėžė. Dar ne visos briaunos nudažytos.
Paveikslėlis
Corsaire
Modeliuotojas
 
Pranešimai: 14
Užsiregistravo: Rgs 2nd, '13, 13:04
Miestas: Kaunas


Grįžti į RATUOTI IR VIKŠRUOTI

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias